Šaolinská jóga

Šaolinská jóga

Tchun Z´ Kung

Co je Tchun Z´ Kung
Tchun z´ kung je forma jógy, které se věnují šaolinští mniši každého věku. Podobně, jako v jiných systémech jogy, se cvičí pohybové cviky nebo statické pozice ve spojení s dýcháním a koncentrací na specifické části těla, akupunkturní body nebo energetická centra. I zde existují různé úrovně cviků v závislosti na trénovanosti a věku cvičícího. Některé klasické pozice, které jsou pro většinu západních cvičenců jen těžko dostupné, se dají nahradit jednoduššími cviky, které zároveň slouží jako průpravy a jsou dostupné i méně pohybově disponovaným či starším studentům.

Tchun z´ kung se dá volně přeložit jako „umění regenerace a revitalizace“. Někdy se mu říká „dětské umění“, a to ze dvou důvodů. Za prvé jej mniši cvičí už v dětském věku (což je nejlepší kvůli ohebnosti a poddajnosti dětského organismu; lze začít ovšem i později v dospělém a zralém věku, ale vyžaduje to více času k dosažení optimálního výsledku) a za druhé toto cvičení umožňuje vysoký stupeň regenerace a revitalizace na buněčné úrovni, takže pravidelné cvičení může výrazně zpomalit proces stárnutí a s tím spojeného přirozeného tuhnutí těla a jeho zvyšující se neschopnost regenerace, čehož konečný výsledek je smrt. Říká se, že fenomén života (vitality) je spojen s ohebností, měkkostí a poddajností, zatímco fenomén umírání a smrti je spojen se zatvrdnutím, zatuhnutím a nepohyblivostí, a to nejen na úrovni těla. Odtud pramení název „dětské umění“ – výraz pro život, regeneraci, pohyb, vitalitu a mentální svěžest.

Tchun z´ kung je spojení osvědčených cvičení z jógy, kung fu a čchi kungu do unikátního organického celku, který je v Šaolinu považován za jednu z nejvýše hodnocených disciplín – především pro svoje komplexní působení na zdraví, flexibilitu, fyzickou kondici, podporu schopností v bojovém umění a duchovní rozvoj.

Hlavní výuková cvičení pro Tchun z´ kung – základní kurz

Uvolňovací cviky – Fan Son Kung

Tato sestava cviků je určena především k zahřátí a uvolnění celého těla. Učí základním principům pohybu v uvolnění, vycentrování těla, používání nohou a pasu k vytváření a nasměrování jemné síly bez napětí. Vše je prováděno v koordinaci s přirozeným dýcháním, jednoduše a efektivně.

Základní cviky – Ťi Ben Kung

Sestava pohybových a statických cviků, které slouží jako průpravné techniky a otevírají dveře k pokročilejším sestavám. Sestava těchto cviků umožňuje studentům naučit se používat tělo jako celek anebo používat jen jednu část těla (jeden sval), zatímco ostatní části jsou relaxované. To vše samozřejmě v součinnosti s hlubokým přirozeným dýcháním a v koncentrovaném, ale uvolněném stavu mysli.

Šest léčivých zvuků – Liu Z´ Čue

Podle tradiční teorie pěti elementů je ke každému elementu přiřazen jeden primární a jeden či dva sekundární vnitřní orgány. K elementu „dřevo (vzduch)“ jsou přiřazena játra a žlučník, k „ohni“ srdce a tenké střevo, k „zemi“ slezina, slinivka a žaludek, ke „kovu“ plíce a tlusté střevo, k „vodě“ ledviny a močový měchýř a znovu k „ohni“ (na jiné úrovní) tzv. trojitý ohřívač a obal srdce. Pomocí hlubokého dýchání a jemně prováděných příslušných zvuků, můžeme na tyto orgány energeticky působit tak, aby se hladina jejich energie vyrovnala a orgány se energeticky zharmonizovaly i mezi sebou navzájem.

Základní práce s dechem – Nej Kung

Nej kung je označení pro vnitřní práci mysli s dechem nebo představou tak, aby enegie čchi proudila určitým způsobem v jemnohmotném těle. Na základní úrovni se studenti učí pracovat s dechem na fyzičtější úrovni, později se studenti učí pokročilejším technikám vedení čchi pomocí mysli. V principech a mnohých technikách je to obdoba toho, co v indické józe nazýváme pránajáma a na vyšší úrovni krija jóga.

10 důvodů proč cvičit šaolinskou jógu – Tchun z´ kung

 1. Flexibilita a fyzická kondice
  Cvičení tchun z´ kung zvláštním, unikátním způsobem posiluje tělo, šlachy, fascie a svaly, přičemž zaroveň umožňuje dosáhnout vysoký stupeň flexibility.
 2. Regenerace a revitalizace
  Pravidelné cvičení tchun z´ kung regeneruje a revitalizuje tělo na buněčné úrovni, takže podporuje zdraví a výrazně zpomaluje proces stárnutí.
 3. Vnitřní masáž orgánů
  Při cvičeni tchun z´ kung dochází ke střídavému stlačení vnitřních orgánů, což funguje jako velmi intenzívní masáž – opotřebovaná krev a čchi je z orgánů nejdříve vytlačena a při následném uvolnění je opět do orgánů vtažena jako voda do pórovité mycí houby.
 4. Rovnováha a koordinace
  Cvičení tchun z´ kung trénuje také rovnováhu, zlepšuje celkovou koordinaci těla a mysli.
 5. Ovládání těla
  Cviky tchun z´ kung učí používat tělo jako celek anebo používat jen jednu část těla (jeden sval), zatímco ostatní části jsou relaxované.
 6. Odstranění napětí
  Cvičení tchun z´ kung odstraňuje mentální a fyzické napětí, učí pracovat s tělem a myslí i v obtížných pozicích s maximálním uvolněním.
 7. Soustředění a duchovní síla
  Tchun z´ kung výrazně zlepšuje schopnost soustředění, vůli a zvyšuje vnitřní sílu ducha.
 8. Hluboké dýchání
  Cvičení tchun z´ kung učí studenty klidnému, hlubokému přirozenému dýchání i v obtížných a fyzicky náročných pozicích.
 9. Práce se základní energií čchi
  Na jemné úrovni se studenti pomocí technik nej kungu učí pracovat s vnitřní energií pomocí mysli tak, aby se postupně očistil a posílil systém energetických center a aktivovala základní, primární energie čchi (kundalini).
 10. Duchovní vhled a vyšší stavy vědomí
  Cvičení tchun z´ kung očišťuje mysl a proměňuje tělo na dokonalý nástroj, ve kterém lze pomocí jemných technik nej kungu realizovat vyšší duchovní stavy vědomí a jednoty s universem

Napište nám

Obraťte se na nás s připomínkami, dotazy nebo se objednejte na kurz.